Zasloužená radost z poznávání

T-Time: Baví vaše děti matematika?

V časopise pro zaměstnance Slovak Telekom, a.s. vyšel rozhovor s prof. Hejným. Jeho část si můžete přečíst níže nebo celý rozhovor pak v příloze PDF.

Z rozhovoru:
Redaktor: Ve vaší práci je velmi důležitá reflexe učitele. Proč je podle vás klíčová?
Prof. Hejný: Měl jsem těžkosti s tlustým střevem. Lékař mi předepsal léky, které zabrali jen částečně. Poradil mi ale, abych si o tom, co jím, vedl záznamy. Po měsíci jsem pomocí záznamů zjistil, že problém ve střevech mi dělají hrozny, káva a brynza. Naopak dobré jsou kroupy a vařená zelenina. Změnil jsem stravování a střevo se zahojilo. Podobně je to i s jinými činnostmi.

Redaktor: Jak se to dá aplikovat v praxi?
Prof. Hejný: Učitel, který si vede deník a eviduje v něm zajímavé věci, které se v jeho hodině odehrály, může se s odstupem času k zážitkům vracet. Může je porovnávat, zkoumat, proč se mu v tomto roce hodina, v které probíral trojčlenku nevydařila tak, jako loni a taktto pomocí záznamů zkušenosti zlepšovat vlastní práci. Odměnou mu bude nejen pocit zlepšování se, které je ochranou před syndromem vyhoření, ale i rostoucí radost z práce svých žáků. Stejně to může fungovat ve firmě u manažerů.

Publikováno

6. 1. 2016

Kategorie

Přiložené soubory

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2022 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies

V létě pořádáme letní školy pro učitele matematiky na středních školách, kteří by se chtěli inspirovat Hejného metodou.

Zavřít