Zasloužená radost z poznávání

T-Time: Baví vaše děti matematika?

V časopise pro zaměstnance Slovak Telekom, a.s. vyšel rozhovor s prof. Hejným. Jeho část si můžete přečíst níže nebo celý rozhovor pak v příloze PDF.

Z rozhovoru:
Redaktor: Ve vaší práci je velmi důležitá reflexe učitele. Proč je podle vás klíčová?
Prof. Hejný: Měl jsem těžkosti s tlustým střevem. Lékař mi předepsal léky, které zabrali jen částečně. Poradil mi ale, abych si o tom, co jím, vedl záznamy. Po měsíci jsem pomocí záznamů zjistil, že problém ve střevech mi dělají hrozny, káva a brynza. Naopak dobré jsou kroupy a vařená zelenina. Změnil jsem stravování a střevo se zahojilo. Podobně je to i s jinými činnostmi.

Redaktor: Jak se to dá aplikovat v praxi?
Prof. Hejný: Učitel, který si vede deník a eviduje v něm zajímavé věci, které se v jeho hodině odehrály, může se s odstupem času k zážitkům vracet. Může je porovnávat, zkoumat, proč se mu v tomto roce hodina, v které probíral trojčlenku nevydařila tak, jako loni a taktto pomocí záznamů zkušenosti zlepšovat vlastní práci. Odměnou mu bude nejen pocit zlepšování se, které je ochranou před syndromem vyhoření, ale i rostoucí radost z práce svých žáků. Stejně to může fungovat ve firmě u manažerů.

Publikováno

6. 1. 2016

Kategorie

Přiložené soubory

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2020 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies

Učebnicím pro 3. ročník z řady učebnic prof. Hejného a kol. H-mat, o.p.s. byla udělena doložka od MŠMT. Lze je objednávat na partnerském eshopu

Na H-edu bude probíhat od 1. června online kurz Procenta s pochopením. Předešlého kurzu Zlomky s pochopením se zúčastnilo na 10 000 dětí!

Informace k aktuální situaci: Zpřístupnili jsme elektronické verze učebnic a pracovních sešitů včetně metodik zdarma na portálu www.h-edu.cz do konce školního roku. Letní školy proběhnou.

Zavřít