Zasloužená radost z poznávání

Klatovský deník: Janovičtí školáci i předškoláci si hráli s matematikou

Poslední dubnové úterý patřilo v Janovicích nad Úhlavou Hrátkám s matematikou. Žáci a učitelé Masarykovy základní školy dlouhodobě spolupracují s mateřskou školou, ale v tomto školním roce se spolupráce poprvé týkala předmatematické výchovy. 
Žáci třetích tříd a jedné první třídy si pro budoucí školáky připravili šestnáct stanovišť. Všichni uvedení žáci se v hodinách matematiky učí podle Hejného metody, a tedy i jednotlivé úkoly na stanovištích vycházely z této koncepce a principů. Vzhledem k tomu, že Hejného metoda pronikla i do mateřských škol, věděli jsme, že to půjde. A také to šlo! 
V devět hodin jsme přivítali 28 žáčků mateřské školy a dvě paní učitelky. Nejprve nutné přezutí a odložení bund a mohlo se vyrazit do tělocvičny. Každý "školkovníček" si vyrobil barevnou placku s obrázkem, kterou mu přidělený třeťák i podepsal. Na krk si pověsil veselou kartu na zaznamenávání navštívených úkolů a šlo se. Mezi oblíbené úkoly patřilo stavění z krychlí podle obrázku i podle fantazie (Krychlové stavby), navlékání korálků podle barevné předlohy (Pravidelnost), tvoření trojic zvířátek a barev (Barevné trojice), obrazce z dřívek (Dřívková geometrie), obrázky ve čtverečkované síti (Geometrie na desce), doplňování ovoce na misky (Porovnávání) nebo velké množství pracovních listů, které nepřipravila kopírka, ale sami žáci (geometrické tvary, rébusy, dokreslování, určování počtu a záznam pomocí teček, pokračuj v řadě a další). Některé dvojice zvládly projít všechna stanoviště, jiné jich stihly projít méně. Společná pro všechny však byla radost z poznávání, spolupráce, vzájemná pomoc a obrovská chuť objevovat. V závěru Hrátek s matematikou jsme vzali naše kamarády ze školky i do tříd. Barevné placky určily, kdo půjde do 1. B, 3. A a 3. B. Ve třídě jsme se společně projeli autobusem, se kterým v hodinách matematiky běžně jezdíme. Byla to velká zábava, hlavně když jsme se v cestující proměnili i my sami. Nezapomněli jsme zhodnotit celý program. Také jsme předali pamětní listy, které pro děti připravili naši prvňáčci. 
Celá akce se nám velice líbila a věříme, že budoucí školáci si ze školy odnesli nejen placku, pamětní list, splněné úkoly, ale hlavně hezký zážitek a zkušenost, že ve škole to může být prima! My jsme si zase vyzkoušeli, co vše je potřeba udělat, když chceme pro druhé něco uspořádat. 

Publikováno

9. 5. 2016

Kategorie

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2023 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies

Další konzultace pro rodiče s našimi lektory bude ve středu 29. března v 19:00 online. Více infomací.

Zavřít