Zasloužená radost z poznávání

Matematika ve Skalné

Podle počtu dětí nejsme příliš velká škola, ale o to více jsme schopni dětem nabídnout. Přes 11 let vyučujeme čtení metodou SFUMATO. Naši rodiče už vědí, co se pod tímto názvem skrývá, a výuku čtení si pochvalují. Tak jsme jim před pěti lety přidali ještě jednu novinku. Výuku matematiky podle profesora Hejného. Přestože rodiče v matematice stále tápou, jejich děti už ne. Proto jsme se rozhodli dospělákům výuku předmětu touto metodou trochu přiblížit. Připravili jsme čtyři na sebe navazující setkání, ve kterých postupně ukážeme prostředí, ve kterých se jejich děti v matematice pohybují. První setkání se uskutečnilo 21. 2. 2017 od 16. hodin.  Pohybovali jsme se v prostředí pavučin, pyramid, krokování, analyzovali jsme obrázek, skládali čísla a hlavně jsme se dobře bavili. Obsahem bylo učivo prvního ročníku.

Pohled rodičů. Cituji: “Nejvíce mě dostala má osobní nevnímavost v úvodu. Vůbec mě nenapadlo lépe prostudovat obrázek s pískovištěm…už nejsem asi Jiskra, ta by měla být zvídavá“. Komentář tatínka, jehož dvě dcery se podle této matematiky učí.

„První schůzku-seznámení s matematikou podle Hejného hodnotím velice kladně. My- rodiče jsme si zahráli na děti a vyzkoušeli si, jak taková vyučovací hodina vypadá. Dobře jsme se bavili. Přesvědčili jsme se o tom, že naše děti se učí hrou, velice názorně, nesedí celou hodinu na místě, k výuce mají spoustu pomůcek a hlavně mají p.učitelky této metodě věří, jsou pro ni zapáleny a velice dobře jí ovládají. Moc paním učitelkám děkuji za to, že zkoušejí nové věci, přestože by pro ně bylo jistě snadnější setrvávat ve ,,starých zajetých kolejích,, ,a tím dělat pro děti školu lepší. S touto metodou už není matematika strašák, ale zábavný předmět, kde děti spolupracují, hledají různá řešení, diskutují, chybovat je cesta k poznání a učitelka je dětem partnerem. Škoda jen malé účasti rodičů na této schůzce. Moc se těším na druhou schůzku 7.3. Spisovatelka ze mě nebude, ale snad to tak stačí. Držím vám palce. Martina Naarová.“

Druhé setkání proběhne 7. 3. 2017 také od 16. hodin "projedeme se" autobusem a snad se nám podaří něco složit z dřívek. Všechny zvídavé zájemce z řad dospěláků srdečně zveme. Stačí si vzít přezůvky, psací potřeby a dobrou náladu.

Mgr. Martina Turečková


4. dubna jsme kavárničkou ukončili čtyři setkání s Hejného matematikou.

Cílem bylo seznámit veřejnost a především rodiče našich žáků s touto tolik diskutovanou metodou. Na začátku každého setkání jsme upozornili, že nikoho nepřesvědčujeme, jenom ukazujeme, proč nás to baví. Hlavně to baví děti. Co může být větší odměna, když na konci hodiny zazvoní a žáci nechtějí práci ukončit.

Nebylo vůbec jednoduché shrnout do čtyř hodinových setkání to nejzajímavější. Snažili jsme se ukázat krokování, pyramidy, pavučiny, autobus, ale seznámit se také se zvířátky dědy Lesoně. Práce ve čtvercové síti, kterou jsme nejprve umístili na podlahu a jednotlivé body jsme spojovali provázkem, byla také zajímavá. Překládání dřívek, oblékání a svlékání krychle. Vložit i nějakou hru, aby nám posluchači pouze neseděli na židli, bylo nutností.

Každé setkání nám účastníci anonymně hodnotili.  Nás samotné zaskočilo, jak kladný ohlas jsme sklidili. Děkujeme všem účastníkům za jejich čas, názory a postřehy. Moc si jich vážíme.  Z řad rodičů vyplynul požadavek, abychom setkání tohoto typu dělali pro rodiče budoucích prvňáčků. Což se i nám zdá jako výborný nápad a zahrneme ho do dalších plánů.

Mgr. Martina Turečková

Publikováno

2. 3. 2017

Kategorie

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2024 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies