Zasloužená radost z poznávání

Hranický deník.cz: V Hotelu Centrum se opakovala matematika

Začátkem týdne se v centru Hranic konal workshop pro milovníky matematiky. Zájemci si sem přišli nejen poslechnout přednášku o Hejného metodě, ale na vlastní kůži si tento netradiční způsob výuky i vyzkoušeli.

Hotel Centrum se na jedno odpoledne stal zázemím pro rodiče i pedagogy. Ti se seznámili s teorií i praxí. Workshop vedl Tomáš Blumenstein, velký příznivce prožitkového vyučování.

„Když děti necháme, ať si matematiku prožijí, tak ji budou vnímat v širších souvislostech,“ uvedl na úvod.

V průběhu workshopu se přítomní seznámili s několika prostředími, které se v Hejného metodě využívají a na názorných příkladech si všichni vyzkoušeli své vlastní dovednosti. Představen tak byl například krokovací pás, součtový trojúhelník či geodeska.

„Díky těmto principům si dítě přichází na řešení samo a s radostí. Nejde jen o matematické úkony. Žáci jsou vedeni k tomu, že chyba je může posunout dál, ke vzájemnému respektu, diskuzi a podpoře slabších. Učitel vystupuje pouze jako průvodce,“ chválil si tento styl výuky Tomáš Blumenstein, který má s Hejného metodou dlouholeté zkušenosti.

„Sdílím velké nadšení z dnešní ukázky Hejného metody. Pro děti je to určitě přínos. Více dětí má díky tomu možnost matematiku pochopit,“ prozradila Veronika Gregorovičová, jedna z příchozích maminek.

...

Někteří pedagogové z okolí tuto metodu již ve svých třídách zavádějí. Patří mezi ně například Lucie Mynářová, ředitelka ZŠ a MŠ Ústí z Hranicka.

„Profesor Hejný mě učil na vysoké škole. To byl první impuls, proč jsem tomu propadla. Prošla jsem několika školeními a aplikuji tuto metodu na prvním stupni. Matematika je v mých třídách nejoblíbenější předmět. V hodinách si prostě hrajeme,“ prozradila s úsměvem.

Hejného metoda výuky matematiky má své příznivce i odpůrce. Pondělní školení tak hranické veřejnosti otevřelo dveře do neznáma. Většina posluchačů odcházela plna nových poznatků a myšlenek.

„Jsem ředitelem spolku Svět vzdělání, který má navázanou spolupráci s několika školami po celé republice. Ve všech našich třídách používáme právě Hejného metodu, která se nám osvědčila. Žáci u řešení úloh opravdu přemýšlí a nebojí se nových výzev. V září otevíráme i třídu v Hranicích, konkrétně na ZŠ Šromotovo. Ať se zájemci přijdou přesvědčit sami. Ve čtvrtek 11. března pořádáme informační schůzky,“ uzavřel Tomáš Blumenstein.

Zdroj: https://hranicky.denik.cz/zpravy_region/v-hotelu-centrum-se-opakovala-matematika-20200219.html

Publikováno

21. 2. 2020

Kategorie

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2022 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies

V létě pořádáme letní školy pro učitele matematiky na středních školách, kteří by se chtěli inspirovat Hejného metodou.

Zavřít