Zasloužená radost z poznávání

Mensa ČR pro nadané děti píše o Matemágovi

Na stránkách deti.mensa.cz  - webu určeného nadaným dětem, jejich učitelům a rodičům, jehož zřizovatelem je Mensa ČR, byl publikován článek o MATEMÁGOVI - výukové aplikace pro děti na jehož vzniku se podílel i H-mat.

Co kdyby se učení matematiky proměnilo v zábavnou hru? MATEMÁG je hra postavená na principech Hejného metody. Děti samy objevují matematické zákonitosti a díky vtažení do poutavého příběhu si potřebné znalosti lépe osvojí. Matematika je prostě bude bavit!

V samém úvodu hry se děti v krátkém, česky dabovaném komiksu seznámí s hlavními hrdiny – sourozenci Jakubem a Terezkou. Ti se vydávají do země zvané Abima, kam je pozval čaroděj Matemág. Než se však znovu setkají s Matemágem, musí na své cestě překonat řadu matematických úloh. Ty jsou zpracovány natolik poutavě, že děti je řeší se zaujetím a často si ani nestačí uvědomit, že si vlastně procvičují matematiku.

Hejného metoda výuky matematiky

Ve hře Matemág je uplatňováno několik základních prostředí, se kterými se děti ve školách vyučujících Hejného metodou seznamují již v 1. třídě. Nevadí však, pokud se dítě učí matematiku „tradiční“ metodou: principy použitých úloh jsou snadno pochopitelné a hru si stejně dobře mohou užít všechny děti mladšího školního věku (1.-3. třída), pro které je aplikace určena.

Každé dítě je od malička zvídavé a rádo objevuje nové věci. Díky využití principů Hejného metody ve hře Matemág se děti učí, že k poznání vedou i nezdary či chyby, a že i ty jim mohou pomoci pochopit daný problém. V aplikaci navíc může dítě chybu objevovat tak dlouho, jak bude samo potřebovat. Během hry tak každé dítě postupuje vlastním tempem.

.............

Co by měli vědet rodiče

  • Jedná se o ryze českou aplikaci.
  • Matemág umožňuje vytvořit samostatný profil každému dítěti, které aplikaci používá. Mezi uživateli lze snadno přepínat, každý tak může pokračovat v té úrovni, kde posledně skončil.
  • Začátek hry (tzn. přibližně první třetinu) si můžete stáhnout zdarma. Budete-li chtít pokračovat dále, je možno dokoupit plnou verzi hry přes AppStore (iOS), resp. Google Play (Android) za cca 480 Kč (cena se může mírně lišit podle aktuálního kurzu koruny).
  • Ovládání hry je dostatečně intuitivní, u každého typu úlohy je navíc k dispozici česky namluvená nápověda.
  • Během hry se neuplatňují žádné penalizace (tresty) ani se nehraje na co možná nejvyšší skóre.
  • Udělá-li dítě v řešení jakékoli úlohy chybu, nevadí to, právě naopak: ze své chyby se poučí a další pokus o řešení jistě bude úspěšnější.
  • Aplikace nevyžaduje internetové připojení, neobsahuje žádné reklamy ani odkazy na sociální sítě.

............

Celý článek najdete na na stránkách Mensy ČR pro nadané děti

Publikováno

9. 1. 2018

Kategorie

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2024 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies