Zasloužená radost z poznávání

Kolínský deník: Barborka z 5. ZŠ Kolín se umístila na prvním místě celorepublikové matematické soutěže

Kolín – Barbora Klepalová z 5. ZŠ v Kolíně se umístila v celostátním měřítku na 1. místě v mezinárodní soutěži Matematický klokan v kategorii Cvrček. Barborka získala ve své kategorii plných 90 bodů a v příkladech neudělala ani jedinou chybičku.

Mezinárodní soutěž Matematický klokan vznikla přibližně v roce 1980 v Austrálii a od roku 1991 se rozšířila do zemí Evropy. Dnes se již této soutěže účastní na dva a tři čtvrtě milionu soutěžících ze 30 zemí našeho kontinentu.

Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 5 kategorií: Klokánek (4. – 5. třída ZŠ), Benjamín (6. – 7. třída ZŠ), Kadet (8. – 9. třída ZŠ), Junior (1. – 2. ročník SŠ) a Student (3. – 4. ročník SŠ). Tato mezinárodní soutěž není určena jen nejlepším, nejtalentovanějším matematikům, ale jejím cílem je získávat pro matematiku co nejvíce žáků. Chce jim ukázat matematiku zábavnou, přesvědčit je o tom, že při řešení různě obtížných netradičních úloh, založených především na logické úvaze, může každý zažít radost z úspěchu.

„Žáci ze 3. B 5. ZŠ Kolín, mezi něž Baruška patří, se již od první třídy učí matematiku podle profesora Milana Hejného. I to je jeden z důvodů, proč se i ostatním podařilo obsadit v této soutěži velmi pěkné umístění,“ říká zástupkyně ředitele školy Iva Lokajová. „Metoda pana profesora Hejného má promyšlenou a vyzkoušenou metodiku, jak všechny žáky aktivně zapojovat do řešení matematických úloh a ponechat jim radost z objevování,“ dodává.

Frausovská matematika, která je postavena na životní zkušenosti žáka a radostném zážitku úspěchu při řešení zajímavých úloh, dělá podle Ivy Lokajové matematiku pro žáky přitažlivou. Ve třídách, v nichž se učí podle frausovských učebnic metodou, kterou autoři pojmenovali „budování schémat“, patří tento předmět k velmi oblíbeným.

A co na své vítězství říká Barunka?

Barunko, co jsi říkala na své vítězství v krajském, ale i celostátním měřítku v soutěži Matematický Klokan?
Byla jsem překvapená a nevěřila jsem, že jsem všechny příklady měla správně a bez chyb.

Byly pro tebe příklady těžké?
Některé ano, ale k těm jsem se vrátila a našla správné řešení později.

Baruško, nabízí se otázka, který předmět máš ve škole nejraději?
Jednoznačně matematiku, ale baví mě i čeština, angličtina a prvouka.

Říká se, že matematiku dnes děti příliš rády nemají, jak je to u vás ve třídě?
Myslím, že u nás ve třídě mají matematiku rádi skoro všichni.

A co tě v matematice nejvíce baví?
Líbí se mi naše různé metody a prostředí, třeba Děda Lesoň, Pavučiny, Autobus, Krokování a další. Ráda řeším slovní úlohy.

Co říkali na vítězství tví spolužáci a rodiče?
Měli radost a gratulovali mi. Rodiče měli také velkou radost a řekli, že jsem šikulka.

Poradila bys i ostatním dětem, co dělat, aby se také tak pěkně umístily v soutěži?
Nikdy to nevzdávat. Občas, když mi něco nejde, tak některý příklad vynechám a znovu se k němu vrátím a přepočítám. „Barušce posíláme velkou gratulaci a věříme, že nejenom ona, ale i ostatní spolužáci budou stejně úspěšní v dalším ročníku mezinárodní matematické soutěže,“ zakončila Iva Lokajová.

Publikováno

8. 7. 2014

Kategorie

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2023 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies