Zasloužená radost z poznávání

Týden.cz: Mezi učebnicemi Hejného matematiky bude jedna pro experty

Mezi učebnicemi Hejného matematiky pro druhý stupeň základní školy bude jedna určená pro mimořádně nadané děti, které svými znalostmi mohou předčit i učitele. Budou v ní různé úlohy, včetně velmi náročných, které dosud neřešili matematici nikde na světě.

...

Hejného matematika se zatím vyučuje převážně na prvním stupni základních škol. Z učebnic pro druhý stupeň zatím vyšly čtyři z plánovaných sedmi dílů. Jsou označené velkými tiskacími písmeny, A až D jsou hotové, v přípravě jsou ještě E, F a G. Probrání jednoho dílu trvá podle společnosti H-Mat, která je vydává, půl až tři čtvrtě roku.

Označení písmeny místo tradičního rozdělení podle ročníků má podle Hejného snížit stres, kterému čelí učitelé. "Pedagog má učebnici pro šestý ročník, už máme hnedle březen a on ještě není ani v polovině knížky, a to ho znervózňuje. Jakékoli stresy jsou velkým nepřítelem vzdělávání, proto jsme učebnice označili písmeny," vysvětlil v rozhovoru Hejný, který je známým odpůrcem povinné maturity z matematiky.

Žák, který zvládne učivo do E, podle něj bude mít znalosti absolventa základní školy. F je pro osmiletá gymnázia a G je pro experty, kteří postupují ve vývoji skokově a nepotřebují další znalosti, ale úlohy. "Dobře si uvědomujeme, že G bude číst jen několik málo dětí, protože tam budou těžké úlohy," řekl. Domnívá se, že některé děti z šesté třídy mohou být v matematice na úrovni vysoké školy a je potřeba takové talenty rozpoznat a stimulovat.

Celý článek najdete na webu Týden.cz 

Publikováno

24. 10. 2017

Kategorie

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2024 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies