Zasloužená radost z poznávání

Krnovský deník: Matematika může děti v klubu bavit

Matematika může děti v klubu bavit

V České republice funguje devět Matematických klubů. Jeden z nich také v Krnově. Jaké zvířátko je stejně silné jako myš a kočka dohromady? A má větší sílu husa, nebo pes? Odpovědi na tyto jen zdánlivě nesmyslné otázky vědí školáci navštěvující krnovský Matematický klub.


V pilotním projektu obecně prospěšné společnosti Nová škola mají sociálně znevýhodněné děti možnost se přesvědčit, že matematika nemusí být nuda, a může být naopak velmi zábavná. Od loňského roku se o tom přesvědčují i děti navštěvující Matematický klub v krnovské ZŠ Janáčkovo náměstí.


"Děti z nepodnětného prostředí jsou na tom hůře než ostatní. Kromě obvyklých obtíží s matematikou se často potýkají ještě s mnoha dalšími problémy, jako je jazyková odlišnost, špatná slovní zásoba nebo nízká podpora rodičů a blízkého okolí. V našem projektu chceme překonat obojí. Za prvé se snažíme zbourat předsudky vůči matematice jako takové a děláme z ní zábavný předmět. Za druhé pomáháme znevýhodněným dětem překonat jazykovou, kulturní nebo sociální zátěž, kterou si nesou z rodiny, a ukazujeme jim cestu nejen k matematice, ale k učení a vědění obecně. K tomu využíváme Hejného metodu výuky matematiky, která je velmi hravá a při správném provedení i velmi přístupná všem dětem bez rozdílu," vysvětlila Zuzana Bednářová z Nové školy.


V klubech děti společně řeší hravou formou nejrůznější matematické problémy, učí se spolupráci a naslouchání druhým a v neposlední řadě zažívají radost z matematiky a objevování nových věcí.

"Naším cílem je mimo jiné ukázat, že Hejného metoda výuky není vhodná pouze pro nadané děti, ale že je použitelná pro každé dítě, protože vychází z jeho zkušeností. Nechává dítě experimentováním matematiku objevovat," uvedla Zuzana Bednářová. Klub je veden jako kroužek. Účast je dobrovolná a cílem je, aby tam děti chodily rády a rády se tam vracely," uzavřela.

Zdroj: http://www.novaskolaops.cz/

Publikováno

13. 3. 2018

Kategorie

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2024 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies