Zasloužená radost z poznávání

Androidtip: MATEMÁG: Dobrodružná edukativní hra v českém jazyce, která děti naučí milovat matematiku

Přimět děti, aby měly rády matematiku, může být nadlidský úkol. Díky pokročilým technologiím však máme mnohem širší možnosti, třeba mobilní telefony a  Android hry. Hodně v tomto směru věřím třeba hře Matemág (s podtitulem Dobrodružná edukativní hra) od vývojářského studia TechSophia.

Matemág je hra určená pro děti do cca 10 let, přičemž je rozdělená do čtyř věkových kategorií – předškolní děti, děti z první třídy, děti z druhé třídy a děti starší než všechny tři předešlé kategorie.

...

Matemág vypráví o dvou dětech – chlapečkovi a holčičce ve věku kolem 6ti let, kteří přijeli k babičce na prázdniny. Během vybalování pak náhodou narazí na magickou knížku. Po otevření této knihy jsou vtaženi do dobrodružství, kde hraje prim mocný mág a jeho Matemagie. Matemagie dětem učaruje, takže se rozhodnou naučit se jí také.

Přitom na každém kroku na děti čekají nástrahy, naštěstí pro ně je však lze poměrně jednoduše překonat. Ano, trefili jste se správně. Stačí použít trocha té matematiky. V tomto případě Matemagie, za níž hra matematiku vydává.

Matematické hádanky jsou rozdělené do několika skupin. Děti v první řadě krmí mlsné rostliny pokrmy tak, aby všechny rostliny měly stejně potravy. Dále je na pořadu dne zadávání sekvencí, díky nimž se pak pohybují výtahy v prostoru mezi místem A a místem B tak, aby nenarazily do některé z překážek (například dvakrát doprava, jednou nahoru atd.). Poslední skupinou úkolů je řešení matematických příkladů, které se řetězí a doplňují tak, že můžete přesně odhadnout, jaké číslo a kam patří.

...

Zadávání sekvencí u výtahů je mnohem zábavnější a podle mého názoru dětem předá mnohem větší schopnosti, především z logiky a schopnosti kombinovat. Tady je navíc podloženo pěknou grafikou a rozmanitými překážkami, kdy každá sekvence přináší něco nového a neokoukaného.

...

Řešení matematických příkladů mě mile překvapilo. Je to zábava. Princip ve hře představený mi hodně připomínal Sudoku. ... Také věřím, že tyto úlohy by děti mohly bavit, protože jsou skutečně zábavné. Hra jim je navíc nepředhazuje jakožto matematickou úlohu, ale jako kód k otevření tajných dveří, což je dle mého názoru mnohem lepší motivace.

Zmiňované úlohy jsou poskládány na vznášejících se ostrovech připomínajících Eldorado. Mezi jednotlivými úlohami tedy děti přecházejí, přičemž mají pocit, jako by se pohybovali v klasické hře. 

...

Další věcí, ve které Matemág naprosto exceluje je celková prezentace hry s perfektním dabingem. Příběh je vyprávěný prostřednictvím komiksových oken. Hráč si každé nové okno spustím dotykem. Daný obrázek se potom rozjede a vyjeví svůj příběh. 

...

Dabing v Matemágovi je na prvotřídní úrovni. Hra pečlivě přehrává veškeré dialogy mezi dětmi (holčička i chlapeček má svůj vlastní hlas), jakož i mezi nimi a Matemágem.

Hra je podle příběhu rozdělená do kapitol. První třetina hry je k dispozici zdarma, za další kapitoly si pak musíte pár desítek korun připlatit. V rámci aplikace pak lze přikoupit přístup i do dalších her ze série Matemág (Matemág: Hadi, Matemág: Spojovačky, Matemág: Pavučiny, Matemág: Součtové trojúhelníky).

Podle názvů dalších dílů je vám asi naprosto jasné, že různé díly přinášejí různé herní principy a mechaniky. Každý z těchto dílů je pak zaměřený na úplně jiné matematické problémy. ... Didaktický obsah a jeho gradace byly vytvořeny experty na vzdělávání z H-mat o.p.s pod vedením profesora Hejného.

Na konci této recenze je vám tedy už nad slunce jasné, že vám Matemága ráda doporučím. Hra má krásnou grafiku i dabing a nabízí úkoly, které vaše děti pobaví, ale navíc jim vtlučou do hlavy některé hodnotné věci. A to je k nezaplacení.

Celou recenzi naleznete na www.androidtip.cz

Publikováno

20. 7. 2018

Kategorie

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2024 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies