Zasloužená radost z poznávání

Forbes: Hejného matematika jde s dobou (a přitahuje kritiky)

Společnost H-mat, která slaví pět let, vede zkušený manažer Tomáš Rychecký, který předtím několik let řídil výzkumnou agenturu TNS Aisa a prošel například i firmami Citibank nebo CCS. „Zdá se to vyhrocené, ale je dobře, že se tradicionalisté ozvali. Vyvolalo to debatu o tom, jak učit matematiku. Jsme za to rádi,” říká dvaapadesátiletý absolvent pražské zemědělské univerzity.

Naráží na to, že v posledních měsících se rozjela velmi vyhrocená diskuze o tom, zda Hejného metoda do škol patří, nebo ne.

...

Rychecký a spol. z H-matu postupně vybudovali vcelku efektivně fungující organizaci, což jim jejich odpůrci mimochodem vyčítají a tvrdí, že si z výuky udělali byznys.

V loňském, ještě nezauditovaném roce hospodařil H-mat, formálně obecně prospěšná společnost, se zhruba 12milionovým obratem. Stejně jako předtím skončil v několikasettisícovém minusu, což mu umožňují smlouvy s klíčovými sponzory – Nadací České spořitelny a Nadací Karla Janečka.

...

Teď je ve firmě ale veškerá pozornost upřená na klíčový produkt – právě vycházejí nové učebnice pro 1. třídy z dílny profesora Hejného a jeho kolegů, které odrážejí současný stav vývoje metody. A H-mat si je obstaral od A do Z. V minulosti Hejného učebnice vydávalo nakladatelství Fraus, nicméně rozšíření metody již nyní přineslo stav, kdy vedle sebe budou existovat dvě řady učebnic pro 1.třídy – jak od nakladatelství Fraus, tak od H-matu.

„Teď budeme každý rok přidávat učebnice pro další ročníky, kolem roku 2023 budeme mít první i druhý stupeň hotový v ucelené koncepční řadě a začneme zase znovu. Po pár letech je třeba učebnice aktualizovat a pečlivě, jako vždy, pilotně ověřit a následně upravit do finální podoby," vysvětluje Jan Šedo, který sedí v kanceláři H-matu s Rycheckým.

...

Strategické úvahy se teď směřují k rozvoji Hejného metody na středních školách. Zatímco v mateřských školách i těch základních je už celkem rozvinutá a vyučuje podle ní na 800 škol, což je čtvrtina celkového počtu, na gymnáziích zatím nic. A to se má brzy změnit.

„Pilotně budeme letos zkoušet poprvé vyučovat na střední škole a uvidíme, jak to půjde. Bude to na gymnáziu ve Ždáru nad Sázavou, s nímž dlouhodobě spolupracujeme,” upozorňuje Rychecký.

Aby šli s dobou, před dvěma lety spustili Šedo a Rychecký s pomocí nadšených kolegů ještě jeden speciální projekt na crowdfundingovém webu hithit.com. Vybírali peníze na herní aplikaci pro tablety a mobily, nakonec od lidí získali bezmála 400 tisíc korun, tedy dvojnásobek toho, kolik si stanovili jako nejnižší nutnou sumu, aby hru Matemág mohli vyvinout.

Celý článek naleznete na www.forbes.cz

Publikováno

4. 5. 2018

Kategorie

Doporučte tuto stránku svým známým:

Podporují nás

Nadace České spořitelny
© 2023 H-mat, o.p.s.
Pro lektory Prohlášení o používání cookies